خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 30 دی 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اکبر ترکان: ساخت موشک‌های پیشرفته‌ با هدایت آیت الله هاشمی آغاز شد/ ایشان به دلیل اینکه روزهای تلخ جنگ را دیده بود، به امنیت ملی بسیار اهمیت می‌داد

انتخاب | برگزیده | دوشنبه، 24 دی 1397 - 16:36
اکبر ترکان وزیر سابق دفاع با اشاره به قرارداد میان ایران و روسیه در زمان آیت‌الله هاشمی گفت: در آن قرارداد، سیستم پدافند هوایی اس‌200 و زیردریایی‌های کیلوکلاس قرار داشت که همچنان برقرار هستند. به نظر من از آنجا که آقای هاشمی تجربه جنگ را داشت و با تمام ابعاد جنگ آشنایی داشت، با وجودی‌که جنگ تمام شد اما آن را خاموش نکرد و اولین و مهم‌ترین قراردادهایی که در تمام طول ریاست جمهوری خود بست، قراردادهای مربوط به صنایع نظامی با روسیه بود.
دليل،ساخت،روسيه،تكنولوژي،رفسنجاني،مهمات،تركان،ايران،قرارداد، ...

خلاصه خبر

در آن زمان، ما مهمترین هدف‌های جنگ را هدف‌های صنایع دفاع قرار داده بودیم و بودجه دفاعی ما، سالانه3 میلیارد دلار بود که یک ونیم میلیارد آن را مهمات می‌خریدیم.
یعنی از تولید ماسوره، چاشنی، بدنه، باروت و تی‌ان‌تی مهمات، تعریف پروژه شدند که برخی از آنها در صنایع دفاعی موجود بود و بعضی دیگر را نیز باید سرمایه گذاری کرده و بعضی هم در دست اجرا بود.
وزیر اسبق دفاع در ادامه گفت: پروژه دیگر «ماسوره‌سازی» بود که ما باید بر اساس آن، ماسوره‌ها را مطابق افزایش تولید خود می‌ساختیم، پروژه بعدی مربوط به باروت‌سازی بود که پیش از انقلاب، قرارداد آن را به مبلغ 3میلیارد دلار با یک شرکت آلمانی بسته بودند.
همچنین ما باید از فولادسازی تا بدنه مهمات را توسعه می‌دادیم.
وی اظهار کرد: این موارد در بسته‌های کاری آماده شدند و من زمانی که خدمت آقای هاشمی رفسنجانی رسیدم، پس از بررسی و تأیید ایشان، پروژه توسعه مهمات به عنوان گام نخست ما آغاز شد.
در دور دوم نیز که از سال 68 شروع می‌شد، مسئولیت وزارت خانه‌های دفاع و سپاه یکپارچه شدند و من به عنوان وزیر دفاع مشغول به کار شدم.
در آن زمان، با ادغام صنایع دفاع و صنایع سپاه، شروع به ساخت موشک‌های پیشرفته‌تر کردیم.
در این موافقت‌نامه، خرید تانک و انتقال تکنولوژی آن، خرید و انتقال تکنولوژی نفربر، هواپیماهای سوخو24 و میگ 29 و زیردریایی‌های بزرگ «کیلوکلاس» قرار داشت.
وی بیان کرد: بعد از ایشان، من به همراه آقای بهزاد نبوی که آن زمان، معاون لجستیک ستاد فرماندهی کل قوا بود، سفری رفتم.
در حقیقت، آن بزرگترین قرارداد صنعت نظامی پس از انقلاب بود که ما با روسیه بستیم و به موفقیت انجام شد.
امروز، آن تانک‌ها و نفربرها در حال تولید بوده و آن هواپیماها نیز عملیاتی هستند.
ترکان در ادامه با اشاره به قرارداد میان ایران و روسیه در زمان آیت‌الله هاشمی گفت: در آن قرارداد، سیستم پدافند هوایی اس‌200 و زیردریایی‌های کیلوکلاس قرار داشت که همچنان برقرار هستند.