خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 06 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

۲۵ هزار نفر در انتظار پیوند عضو/ تنها ۱۵ درصد از لیست انتظار دریافت عضو را پاسخگو هستیم

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | دوشنبه، 24 دی 1397 - 15:56
شادنوش گفت: در حال حاضر با این تعداد اهدای عضو در کشور تنها می‌توانیم ۱۵ درصد از این افراد در لیست انتظار را پاسخگو باشیم.
مركز،مديريت،درمان،اعضا،بهداشت،ايران،اهداي،كشور،نفر،عضو،پيوند

خلاصه خبر

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی شادنوش رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در مراسم افتتاحیه نخستین دوره آموزشی تخصصی و مدیریتی فراهم آوری اعضای پیوندی در استان کرمانشاه، اظهار کرد: درحال حاضر ۲۵ هزار نفر در کشور در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند که به دلیل کافی نبودن تعداد اهدای عضو، روزانه هفت تا ۱۰ نفر از این افراد، جان خود را از دست می‌دهند.
اهدای عضو در ایران سالانه کمتر از هزار نفر است
شادنوش همچنین با بیان اینکه در کشور ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار پیوند اعضا قرار دارند، عنوان کرد: در حال حاضر با این تعداد اهدای عضو در کشور تنها می‌توانیم ۱۵ درصد از این افراد در لیست انتظار را پاسخگو باشیم و ۸۵ درصد آن‌ها با مشکلات زیادی روبرو هستند.
لزوم فرهنگ سازی برای افزایش آمار اهدای عضو
وی در ادامه درخصوص آمار پیوند‌های عضو در کشور، تصریح کرد: از سال ۷۹ تا پایان سال ۹۶، بیش از ۴۶ هزار و ۷۰۰ پیوند کلیه (افراد زنده و افراد مرگ مغزی شده)، ۵۵۰۰ پیوند کبد، ۱۰۴۲ پیوند قلب، ۱۵۱ پیوند ریه، ۲۶۳ پیوند لوزالمعده و ۵۲ پیوند روده در کشور انجام شده است.