خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 04 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

روایتی از یک جریان مثبت فرهنگی؛ روستایی که تمام دانش‌آموزانش عضو کتابخانه هستند

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 24 دی 1397 - 15:01
روستایی در حوالی مشهد یک جریان جدید فرهنگی را رقم زده و تمام دانش آموزانش با اشتیاق در کتابخانه عمومی آن عضو هستند.
برگزار،كودك،اتفاق،مسئول،استقبال،مشهد،برايشان،عليپور،دهيار،قر ...

خلاصه خبر

با یک حساب سرانگشتی خیلی راحت می‌توان به این مسئله پی برد که بیش از 40 درصد ساکنان این روستا از کتاب و کتابخوانی استقبال می‌کنند؛ آماری که قطعا برای یک روستا در حاشیه شهر مشهد؛ رکورد محسوب می‌شود و می‌توان اقدامات فرهنگی بیشتری را با توجه به این پیشینه فرهنگی برای آن متصور شد.
به سراغ دهیار روستای عسکریه که می‌رویم؛ تصورات فرهنگی ما از این روستا رنگ تصدیق به خود می‌گیرد و مشخص می‌شود که کنش‌های فرهنگی در این روستا وضعیت نسبتا مطلوبی دارد.
دهیار روستای عسکریه از میزان استقبال مردم روستا از کتابخوانی و عضویت در کتابخانه روستا ابراز خوشحالی می‌کند.
وی می‌گوید: دهیاری تا حد امکان از برگزاری رویدادهای فرهنگی در کتابخانه عمومی روستا حمایت می‌کند و هزینه لازم برای تهیه جوایز مسابقات کتابخوانی که در کتابخانه روستا برگزار می‌شود را تامین می‌کند.
اتفاق فرهنگی جدید در این روستا اما این است که به تازگی تابلویی در اطراف روستا نصب شده که مردم را به سمت کتابخانه عمومی راهنمایی می‌کند.
از آنجایی که مدارس روستا کتابخانه ندارند، کتابخانه امام حسن عسکری(ع) مرکز فرهنگی دانش‌آموزان و تبدیل به پاتوقی برای دورهمی فرهنگی و کتابخوانی دانش آموزان نیز شده و تقریبا تمامی دانش‌آموزان روستا عضو کتابخانه هستند.
کتابخانه این روستا همچنان می‌تواند بیشتر از این نیز تجهیز شود و قطعا اگر این اتفاق صورت بگیرد شاید در آینده‌ای نه چندان دور بخش زیادی از جمعیت بزرگسال این روستا نیز بتوانند از این پاتوق فرهنگی استفاده بیشتری ببرند.