خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 05 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

68 درصد مردم از بیماری‌های غیرواگیر خود مطلع نیستند

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 24 دی 1397 - 14:37
مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: 68 درصد مردم از بیمار‌ی‌های غیرواگیر خود مطلع نیستند و این موضوع نگران‌کننده است.
امور،مدير،پيشگيري،پرستار،جامعه،معرض،پزشكي،علوم،گيلان،اديب،دا ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، معصومه ادیب صبح امروز در نشست خبری برنامه غربالگری ایرانیان بالای 30 سال در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در رشت اظهار داشت: طرح غربالگری سلامت ایرانیان بالای 30 سال همزمان با هفته پرستار در حال اجرا است.
مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: این طرح که با همکاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، دانشگاه آزاد و سازمان نظام پرستاری در حال اجرا است به‌منظور تبیین نقش‌های تخصصی پرستاران در جامعه است.
ادیب با اشاره به اینکه نگاه عموم جامعه به حیطه کار پرستاران محدود به بیمارستان است خاطرنشان کرد: پرستاران با آموزش‌هایی که در دانشگاه می‌بینند توانایی فعالیت و حضور در حوزه‌های پیشگیری، درمان و توانبخشی را دارند.
مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به هدف این طرح مبنی بر شناسایی افراد در معرض خطر چاقی و پرفشاری خون افزود: این طرح با پررنگ کردن نقش پرستاران در جامعه، آموزش‌های لازم به افراد در معرض خطر را خواهد داد.
ادیب با اشاره به شیوع بیماری‌های غیرواگیر در سطح کشور اظهار داشت: مهم‌ترین راه مقابله با بیماری‌هایی مثل دیابت، پرفشاری خون و بیماری‌های قلبی، پیشگیری است که این طرح به منظور کمک به افراد در معرض خطر در حال اجرا است.
مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطرنشان کرد: تیم سه نفره ما شامل یک آقا، یک خانم و یک مسئول تیم است که افراد مراجعه‌کننده را از نظر فشار خون، قد، وزن و چاقی مورد ارزیابی قرار می‌دهند.
ادیب افزود: در صورتی که فردی از نظر شاخص‌های سلامتی دارای مقادیر طبیعی باشد آموزش‌های پیشگیری به وی داده می‌شود و اگر در معرض خطر قرار داشته باشد برای تشخیص و درمان به پزشک متخصص ارجاع داده می‌شود.
وی با بیان اینکه 403 پرسنل برای اجرای این طرح در استان گیلان پیش‌بینی شده است گفت: 44 نفر از این پرسنل دانشجوی پرستاری هستند و از 3 هزار و 569 نفر مراجعه‌کننده، 2 هزار و 456 نفر در معرض خطر بودند که به پزشک و متخصص تغذیه ارجاع داده شدند.
مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه 68 درصد کل مراجعان از بیماری خود مطلع نبوده‌اند افزود: این یک زنگ خطر مبنی بر کمبود اطلاع‌رسانی و آموزش در این زمینه است و پرستاران به‌عنوان اعضای کلیدی، نقش پررنگی در آموزش این حوزه دارند.
ادیب با بیان اینکه این طرح از 22 دی تا 26 دی همزمان با هفته پرستار در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی به صورت رایگان در حال اجرا است گفت: علت اجرای این طرح در هفته پرستار شناساندن نقش‌های تخصصی پرستاران در جامعه و توانایی این عزیزان برای فعالیت در این حوزه است.
وی افزود: شناسایی، درمان و بازتوانی، سه سطح پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر است و بازتوانی به‌معنای آگاه سازی بیمار به‌منظور برگشتن به زندگی عادی و کنار آمدن با بیماری است که بر اساس سیاست‌های وزارت بهداشت، پرستاران در هر سه سطح می‌توانند به مردم ارائه خدمت کنند.
ادیب با اشاره به برگزاری جشنواره دست‌های مهربان گفت: هدف ما فرهنگ‌سازی مهربانی در پرستاران و شناساندن مهربانی‌های این عزیزان در جامعه است و تاکنون 275 اثر شامل نقاشی، شعر، خاطره، فیلم و کلیپ به دست ما رسیده است که در روز پرستار از 10 اثر برتر قدردانی می‌شود.
انتهای پیام/ش