خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 28 دی 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سریال‌های تلویزیونی ترکیه٬ واقعیت یا تبلیغ

تسنیم | بین‌الملل | دوشنبه، 24 دی 1397 - 14:31
بسیاری از اندیشمندان دینی و فرهنگی ترکیه معتقدند سریال‌های تلویزیونی که در این کشور تولید می‌شوند تصویری غیر واقعی از زندگی مردم مسلمان ترکیه به نمایش می‌گذارند.
مرفه،نوش،عيش،اعلام،سياسي،زندگي،حمايت،عدالت،سنت،سوال،دختران،غ ...

خلاصه خبر

سینمای ترکیه در دهه‌های اخیر تا حد زیادی افول کرده و قدرت و جذابیت چندانی برای رقابت با سینمای کشورهای دیگر از جمله ایران٬ شرق دور و اروپا ندارد، اما در حوزه سریال‌های تلویزیونی شاهد یک وضعیت معکوس هستیم.
همین دو روز پیش بود که پروفسور حسن کامل ییلماز٬ مفتی استانبول در یک سخنرانی اعلام کرد: «ما همواره٬ استحکام و قدرت بنیان خانواده را در ترکیه تحسین کرده‌ایم.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه٬ خود را ملزم به اخلاق و آداب اسلامی می‌داند و حتی در سخنرانی‌های میدانی خود٬ بارها پیش آمده که با احتمال نزدیک شدن صفوف زنان و مردان تذکر داده و با قطع سخنرانی خود اعلام کرده لازم است مردان از زنان فاصله بگیرند.
اما اردوغان و همفکران او در اتاق فکر حزب عدالت و توسعه در مورد سریال‌های تلویزیونی غالباً سکوت می‌کنند و چیزی بر زبان نمی‌آورند.
اردوغان تنها یک بار به یکی از سریال‌های تلویزیونی اعتراض کرد و اعتراض او نیز فقط جنبه تاریخی و سیاسی داشت و مسائل اخلاقی و اجتماعی سریال را زیر سوال نبرد.
آنها تمام سخنرانی‌های اردوغان را بدون کم و کاست به شکل زنده پوشش می‌دهند و در اخبار و تحلیل‌های سیاسی نیز غالباً اصل بی طرفی را کنار می‌گذارند.
مخصوصاً پس از آن که چندین شبکه تلویزیونی متعلق به خانواده آیدین دوغان از روشنفکران منتقد دولت خریده شده و به خانواده دمیز اورن٬ از خانواده‌های نزدیک به اردوغان فروخته شد٬ سنت یک طرفی رسانه‌ها تقویت شده و در اغلب شبکه‌های تلویزیونی٬ تحلیل‌ها و گفت‌وگوهای سیاسی به نفع سیاست‌های اردوغان و حزب او اجرا و پخش می‌شود.
این شبکه‌ها از سیاست‌های اردوغان و آکپارتی حمایت می‌کنند و دولت نیز در برخی مسائل٬ دست آنها را باز می‌گذارد.
نکته دوم این است که اعمال فشار بر شبکه‌های تلویزیونی٬ می‌تواند موجب قطورتر شدن متن گزارش‌های سالانه اتحادیه اروپا در انتقاد از رفتارهای دولت ترکیه در حوزه دموکراسی و آزادی مطبوعات شود.