خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 25 فروردین 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آیت‌الله مکارم شیرازی: برای شناسایی و تربیت نخبگان حوزوی برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 24 دی 1397 - 14:29
مرجع تقلید شیعیان شناسایی و حمایت نخبگان حوزوی خواهر و برادر را یک اصل مهم دانست و گفت: باید برای شناسایی، حمایت و تربیت آن‌ها متناسب با ذوق، استعداد و تخصص آن‌ها برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.
قم،ارزشمند،طلاب،مسئولان،لزوم،برادر،مرجع،شيعيان،تقليد،خواهر،ح ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، به‌نقل از روابط‌عمومی دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعیان در دیدار مدیر و مسئولان حوزه‌های علمیه خواهران، با قدردانی از فعالیت حوزه‌های علمیه خواهران، اظهار داشت: با توضیحاتی که ارائه شد معلوم می‌شود که امروز حوزه‌های علمیه خواهران به یک درخت تنومند تبدیل‌شده که ثمرات و دستاوردهای ارزشمندی دارد.
وی توسعه کمی و کیفی حوزه‌های علمیه برادران و خواهران را به برکت انقلاب اسلامی دانست و اضافه کرد: ما قبل از انقلاب اصلاً در خواب نمی‌دیدیم چنین برنامه‌هایی با این گستردگی و وسعت در حوزه‌های خواهران پیدا شود؛ در حوزه برادران در زمان مرحوم حضرت آیت‌الله‌العظمی بروجردی 4000 نفر در قم طلبه برادر داشتیم و طلبه خواهر هیچ، اما الآن نگاه می‌کنیم می‌بینیم بسیار پیش رفته‌ایم و گزارشی که ارائه شد نشان می‌دهد چه حجم از فعالیت در حوزه‌های علمیه خواهران انجام‌شده و یا در حال انجام است.
مرجع تقلید شیعیان در ادامه به بیان چند تذکر پرداختند و با اشاره به لزوم حفظ استقلال حوزه‌های علمیه برادران و خواهران، تصریح کرد: وابستگی به دولت‌ها مشکلات زیادی برای حوزه‌ها ایجاد می‌کند، باید سعی شود تا حوزه‌ها روی پای خودشان بایستند و خودکفا شوند.
البته این کار یک‌ شبه انجام نمی‌شود و احتیاج به برنامه‌ریزی و زمان دارد که ان شاء الله مسئولان محترم حوزه به فکر آن خواهند بود.
آیت‌الله مکارم شیرازی ترکیب اعضای شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران را ترکیبی ارزشمند دانست و با تأکید بر لزوم بهره‌گیری از تجارب ارزشمند یکدیگر، گفت: این ترکیب شورای شما نشان می‌دهد که ان شاءالله وحدتی در هدف است و باید این مهم پررنگ باشد، به‌گونه‌ای نباشد که برنامه‌ریزی حوزه‌های علمیه برادران و خواهران به‌صورت جزیره‌های جدای از هم دربیاید.
وی با تأکید بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های حوزه‌های علمیه برادران و خواهران، اظهار داشت: مشکلی که در حوزه‌های علمیه چه برادران و چه خواهران وجود دارد این است که با وجود تمام پیشرفت‌ها و دستاوردها متأسفانه از این سرمایه ارزشمند استفاده کامل نمی‌شود.
استاد برجسته حوزه علمیه قم تأکید کرد: باید در این خصوص مطالعه و برنامه‌ریزی جدی و لازم صورت گیرد تا بتوان از این ظرفیت‌ها و استعدادها به‌خوبی بهره گرفت؛ عیناً همین مشکل و گرفتاری در دولت ما هم وجود دارد و با وجود هزینه‌های زیادی که برای تأسیس دانشگاه‌ها و تربیت دانشجویان می‌شود متأسفانه برنامه‌ای برای استفاده از فارغ‌التحصیلان وجود ندارد و این یک آسیب جدی است.
نکته دیگری که آیت‌الله مکارم شیرازی بر آن تأکید داشت لزوم اطلاع‌رسانی دقیق فعالیت‌های حوزه‌های علمیه برادران و خواهران بود؛ وی دراین‌باره گفت: در این خصوص باید از ابزارهای مختلف بهره گرفت؛ باید عملکرد و آمارها و فعالیت‌های حوزه‌های علمیه خواهران را در رسانه‌ها تبیین کنید تا نگویند در حوزه‌ها کاری صورت نمی‌گیرد.
آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه در حوزه‌های علمیه در عرصه‌های مختلف کارشده اما به دلیل اینکه خبررسانی درستی صورت نمی‌گیرد واقعاً حق حوزه‌ها ضایع می‌شود، خاطرنشان کرد: در تقویم کشور برای هر قشر و صنفی روزی اختصاصی وجود دارد، اما حوزه‌ها این‌گونه نیستند؛ باید در این خصوص مطالعه لازم انجام شود تا مسئولان حوزوی بتوانند در فرصت‌های مختلف فعالیت‌ها و دستاوردهای حوزه را اطلاع‌رسانی و تبیین کنند.
مرجع تقلید شیعیان توجه به جنبه‌های اخلاقی را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: ما در همه سطوح مربوط به روحانیت، علم و اخلاق را کنار هم قرار می‌دهیم 50 درصد علم است و 50 درصد اخلاق.
وی با اشاره به وجود شبکه‌های فاسد و مفسد و گسترش فسادهای اخلاقی از طریق فضاهای مجازی، تصریح کرد: در این باره باید برای واکسینه کردن طلاب در برابر این هجمه‌ها نیز فکری بشود.
آیت‌الله مکارم شیرازی شناسایی و حمایت نخبگان حوزوی خواهر و برادر را یک اصل مهم دانست و ابراز کرد: در میان جمعیت چند ده هزار نفر نخبگانی وجود دارند که باید برای شناسایی، حمایت و تربیت آن‌ها متناسب با ذوق، استعداد و تخصص آن‌ها برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.
وی یادآور شد: نکته دیگر که بارها تأکید کرده‌ایم، این است که در این زمان باید کاری کنیم که همه طلاب خواهر و برادر با دو سلاح بیان و قلم مسلح باشند.
مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کرد: در زمینه نویسندگی و سخنرانی باید دوره‌ها و جلساتی گذاشته و آموزش‌های لازم به طلاب خواهر و برادر ارائه شود.
معظم له در پایان موفقیت مسئولان هر دو حوزه را در انجام وظایف سنگینی که عهده‌دار هستند از خداوند تقاضا کرد.
انتهای پیام/ ز