خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 01 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

خروج دام سبک از خراسان جنوبی 2 برابر افزایش داشت

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 24 دی 1397 - 13:56
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال خروج دام سبک استان نسبت به مدت مشابه سال قبل 2 برابر افزایش و میزان کشتار دام نیز 18 درصد کاهش داشته است گفت: باید خروج بی محابای دام از استان مدیریت شود.
خارج،مديركل،خام،راستا،فروشي،دامپزشكي،شتر،خروج،استان،جنوبي،خر ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، محمد اصغرزاد پیش از ظهر امروز در جلسه وضعیت دام در استان خراسان جنوبی اظهار داشت: اهمیت پرورش و نگهداری دام در خراسان جنوبی علاوه بر اینکه یک مسئله اقتصادی باشد یک مبحث امنیتی است چراکه عشایر در حاشیه مرز باسخترین شرایط و امکانات به دامداری مشغول هستند و مهاجرت آنها بر امنیت مرز‌ها تأثیرگذار است.
وی با تأکید بر ورود استان به موضوع محصولات استراتژیک در حوزه دام گفت: در حال حاضر نگران دام مولد استان نیستیم اما باید خروج بی محابای دام از استان مدیریت شود.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در این راستا باید زنجیره‌ای تعریف و کشتارگاه و صنایع بسته‌بندی و تبدیلی در استان ایجاد شود بیان کرد: متاسفانه در خراسان جنوبی زنجیره تولید وجود ندارد و در این راستا فکری نشده است.
اصغرزاده با بیان اینکه دام و محصولات دامی خراسان جنوبی خام فروشی می‌شود و هیچ بهره‌وری و ارزش افزوده‌ای برای خراسان جنوبی ندارد تصریح کرد: همچنین از 130 تن شیر تولیدی در خراسان جنوبی 80 تن آن از استان خارج می‌شود و هیچ اقدامی برای فرآوری این محصول صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه خوشبختانه وضعیت خراسان جنوبی از حیث بیماری‌های دام در سطح کشور خوب است خاطرنشان کرد: صنعت دامداری تحت تاثیر نهاده‌ها است و هزینه مسائل واکسیناسیون و دارویی در قیمت دام چشمگیر نیست.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه خروج دام سبک خراسان جنوبی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 2 برابر افزایش داشته است یادآور شد: در این مدت خروج دام سنگین شتر 30 درصد و دام سنگین گاو نیز حدود 5 تا 7 درصد افزایش داشته است.
اصغرزاده از کاهش 18 درصدی میزان کشتار دام در خراسان جنوبی خبر داد و اظهار داشت: دام‌های خوب که شرایط فروش دارند از استان خارج می‌شوند و در این راستا بیشترین خروج دام استان به استان‌های خراسان رضوی، یزد، کرمان و اصفهان است.
وی علت خروج این دام‌ها را نوسانات قیمت عنوان کرد و افزود: نهاده‌های دامی با ارز 4 هزار و 200 تومان وارد می‌شود اما در آن طرف مرز با قیمت آزاد دام خریداری می‌شود و این برای دامدران حاشیه سود بیشتری ایجاد می‌کند.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال 3 هزار نفر شتر از استان خارج و خام فروشی به یزد و کرمان شده است بیان کرد: با توجه به خشکسالی‌ها در استان بهترین دام‌های استراتژیک برای پرورش در وهله نخست شتر و شترمرغ است اما به شرط اینکه صنایع بالادستی آن ایجاد شود و از خام فروشی جلوگیری شود.
انتهای پیام/ش