خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 04 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

کارشکنی در مقابل طرح مبارزه با قاچاق پوشاک،نشانگر عمق نفوذ مافیا

مهر | اقتصادی | دوشنبه، 24 دی 1397 - 13:45
عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی در یادداشتی، کارشکنی در مقابل طرح مبارزه با قاچاق پوشاک در سطح عرضه را نشانگر عمق نفوذ مافیای قاچاق معرفی کرد.
شكي،بمنظور،برندهاي،افزايش،زمينه،توليد،قيمت،اقتصاد،نيروي،عرضه ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار مهر، طرح ساماندهی بازار پوشاک و برخورد با پوشاک قاچاق در سطح عرضه، قرار است پس از یک وقفه کوتاه، از ۲۲ دیماه از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از سر گرفته شود.
-در این که قاچاق کالا یکی از آفات مهم در اقتصاد کشور مان است، همه هم نظر هستیم و شکی در آن نیست؛ همچنین در اینکه قاچاق کالا باعث تضعیف تولید ملی شده و ضربه مهلکی بر بنگاههای اقتصادی کشور وارد می‌نماید و از توانمندی این بنگاهها جلوگیری می‌نماید هم، شکی نیست.
از سوی دیگر، هیچ فردی در اینکه قاچاق کالا باعث بیکاری جوانان و نیروی آماده به کار در کشور شده و به اشتغال کشور لطمه وارد می‌نماید نیز، شکی ندارد و در نهایت کالای قاچاق باعث کاهش تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی خواهد شد، ضمن اینکه مبارزه با قاچاق کالا به هر شکلی باید از اولویت های اقتصاد کشور باشد؛ اما همواره اختلاف نظرها در خصوص نحوه مبارزه با قاچاق کالا و در نهایت، نحوه حمایت از بنگاههای تولیدی وشیوه توانمند سازی آنها به منظور از بین بردن زمینه های ظهور و بروز قاچاق وجود داشته و خواهد داشت.
در این میان، برخی همچنان معتقد هستند که می‌باید با همان روش‌های امتحان شده و شکست خورده قبلی با قاچاق کالا مبارزه کرد ؛ یعنیسیاست هایی از قبیل برخورد های صرف تعزیراتی و مبارزه با سرشاخه‌های قاچاق و خرده فروشان سطح شهر.
در عین حال، میدانیم که قاچاق پدیده‌ای است اقتصادی و مبارزه با آن قطعا راه حلی اقتصادی دارد؛ به این معنا که شناخت عوامل ظهور و بروز قاچاق کالا و همچنین شناخت عواملی که باعث ایجاد تقاضا برای کالای قاچاق است، می‌تواند مارا در راه مبارزه با این پدیده شوم کمک و راهنمایی نماید.
البته در این مقاله منظور از قاچاق ، همان قاچاق غیررسمی و از مبادی غیررسمی است و در اینجا قصد ورود به مباحثی همچون اظهار خلاف وغیره که باعث ورود کالای قاچاق از طریق مجاری رسمی به کشور می‌شود را ندارم.
به هر حال شناسایی علل استقبال مردم از کالای قاچاق و تلاش برای تامین این نیازها از طریق تقویت تولیدات داخلی، راه‌حل موثری برای کاهش قاچاق به کشور است.
میتواند به کاهش حجم قاچاق کالا به کشور کمک نماید.
بطور کلی هرچند نقش مستقیم نیروی انسانی در مبارزه با قاچاق کالا کمتر شده و مبارزه بصورت سیستماتیک انجام گیرد ، شانس موفقیت آن بیشتر خواهد شد.