خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 25 فروردین 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تاثیر دارو‌های قلبی و دیابت در تسکین بیماری‌های روانی

باشگاه خبرنگاران | یادداشت | دوشنبه، 24 دی 1397 - 13:30
مطالعه جدید نشان می‌دهد برخی دارو‌های مربوط به کلسترول، فشارخون و دیابت می‌توانند به کنترل برخی بیماری‌های روانی نظیر شیزوفرنی کمک کنند.
بستري،ديابت،كلسترول،فشارخون،زمانيكه،مصرف،رواني

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، یافته‌های مطالعه فعلی حاصل بررسی بیش از ۱۴۲ هزار بیمار سوئدی مبتلا به بیماری‌های شدید روانی نظیر شیزوفرنی و اختلال دوقطبی بود.
محققان دریافتند بیماران در زمانیکه تحت درمان دارویی به خاطر کلسترول بالا، فشارخون بالا یا دیابت بودند، معمولا رفتار بهتری داشتند.
همچنین در مقایسه با زمان‌های که این دارو‌ها را مصرف نمی‌کردند، کمتر احتمال بستری شدن در بیمارستان روانی یا تلاش برای آسیب به خود را داشتند.
یافته‌ها نشان داد این فایده بیشتر با مصرف استاتین‌ها برای کاهش کلسترول؛ مسدودکننده‌های کانال کلسیم که گروه دارو‌های فشارخون هستند؛ یا داروی خوراکی متفورمین برای دیابت، مشاهده شد.
دکتر «جوزف هایز»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالج لندن، در این باره می‌گوید: «به عقیده ما، آزمایشات کنترل شده و تصادفی تاثیر این دارو‌ها بر بیماری شدید روانی باید در گام بعدی انجام شود.»
وی در ادامه تاکید می‌کند: «یک احتمال تاثیر این دارو‌ها این است که زمانیکه بیماران تحت مصرف این دارو‌ها هستند، در کل مراقبت‌های درمانی بهتری دریافت می‌کنند از اینرو کمتر به خود آسیب رسانده یا در بیمارستان روانی بستری می‌شوند.
منبع:مهر
انتهای پیام/