خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 06 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ŘŹŮˆŘ´Ř´ ŘŻŮˆŘ¨Ř§ŘąŮ‡ Ů‚Ů†Ř§ŘŞâ€ŒŮ‡Ř§ŰŒ ؎عاسان ŘŹŮ†ŮˆŘ¨ŰŒ با Ř§ŘŹŘąŘ§ŰŒ ŘˇŘąŘ­â€ŒŮ‡Ř§ŰŒ Ř˘Ř¨ŘŽŰŒŘ˛ŘŻŘ§ŘąŰŒ

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 24 دی 1397 - 13:15
خراسان جنوبی در ردیف پنج استان بحرانی کشور است، استانی که درگیر خشکسالی ویرانگر، مهاجرت‌های پرچالش و فرونشست زمین است و اجرای طرح‌های آبخیزداری راه‌حلی برای این مشکلات و گامی در راستای آبادانی و توسعه است.
تعدادي،روان،مديركل،قنات،توسعه،منابع،حوزه،طبيعي،صندوق،تخصيص،خ ...

خلاصه خبر

از دره چنار علیا در سرایان تا دهن رود در خوسف از گزخت تا غنی‌آباد و به طور کلی در همه روستاها تلاش شده تا آبادانی دوباره بر روستاها برگردد و قنات‌ها چشم و چراغ روستا را زنده کنند.
قنات‌هایی که در پایین دست محدوده عملیات اجرایی آبخیزداری جان تازه‌ای گرفته‌اند از این نمونه می‌توان به قنات غیاث‌الدین حوضه مود سربیشه که کاملاً خشک شده بود و دوباره زنده شد، قنات صقوری قاینات که دبی آن افزایش یافت تا حدی که سبب شده مردمی که مهاجرت کرده بودند دوباره به محله‌های خود برگردند و قنات فتح آباد بشرویه و نمونه‌های دیگر اشاره کرد.
خراسان جنوبی در ردیف پنج استان بحرانی کشور است
احداث 2 هزار و 600 سازه آبخوان و آبخیزداری در استان
وی افزود: در این سطح نزدیک به دو هزار و 600 سازه آبخوان و آبخیزداری با هدف کنترل و بهره‌وری از روان آب و سیلاب، کاهش اثر پدیده خشکسالی و کنترل اثر فرسایش آبی و خاکی، احداث شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار داشت: امسال 24 طرح در 11 شهرستان استان با 78 سازه در حال اجرا است که تاکنون تعدادی از آنها به اتمام رسیده و تعدادی حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تعدادی در آذرماه افتتاح شد که با اجرای این طرح‌ها دو میلیون و 200 هزار مترمکعب به حجم ذخیره سازی سازه‌های آبخیزداری اضافه می‌شود.
اعتبارات حوزه آبخیزداری استان از محل صندوق توسعه ملی حدود 16 میلیارد تومان است
آبخیزداری، مهمترین راه‌حل‌ مشکلات استان