خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 11 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

استقبال از تغییرات فروش نفت دربورس/قیمت‌گذاری ازشرکت نفت خارج شود

مهر | اقتصادی | دوشنبه، 24 دی 1397 - 13:14
یک کارشناس انرژی گفت: دو تغییر اعمال شده در اطلاعیه جدید شرکت ملی نفت برای فروش نفت در بورس در جذب مشتری و سهولت انجام امر موثر است،اما نباید از آن انتظار معجزه داشت.
ايجاد،نتيجه،عرضه،تحريم،افزايش،زمان،هزينه،ريالي،شركت،ارز،فروش ...

خلاصه خبر

به طور مثال در روال عادی هزینه تبدیل و انتقال ارزها حدود نیم تا نهایتا ۲ درصد است، در حالیکه به گفته وزیر نفت این هزینه برای ایران تا ۱۸ درصد نیز وجود داشته که از آن به عنوان ریزش درآمد نفتی یاد می شود.
وی به سه ویژگی مثبت برای استفاده از ارز ریال در معاملات نفت در بورس انرژی اشاره کرد و توضیح داد: نخستین ویژگی مثبت تسویه ریالی این است که دولت می تواند از این منبع ریالی بدون ایجاد تورم برای هزینه های ریالی خود استفاده کند، از طرفی مدت زمان دریافت ال سی ریالی کمتر از ال سی ارزی است و حتی می تواند زیر ۶۰ روز انجام شود، در نهایت نیز ارز حاصل از درآمد نفتی هر چند که نتیجه فروش نفت ایران است اما مالکیت خارجی دارد؛ به این معنا که ارز ملی در اختیار طرف خارجی است که می توانیم با فروش بخشی از آن در سامانه سنا نیاز بازار ارز را برطرف کنیم.
گفتنی است پیشنهاد عرضه منظم نفت در بورس مورد تایید کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی قرار گرفته که هنوز جزییات آن مورد بررسی است.