سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

خروج روزانه ۸۰ تن شیر از خراسان جنوبی/خام فروشی مدیریت شود

مهر | استان‌ها | دوشنبه، 24 دی 1397 - 13:13
بیرجند- مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: روزانه ۱۳۰ تن شیر در استان تولید شده و ۸۰ تن به صورت خام از استان خارج می شود که باید مدیریت شود.
اصغر،دامپزشكي،جنوبي،خراسان،شتر،استان،بابيان،دام

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اصغر زاده صبح دوشنبه در جلسه هیئت اندیشه ورزی سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی با محوریت بررسی وضعیت دام بیان کرد: خروج دام سبک در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ قریب به دو برابر افزایش و میزان کشتارها ۱۸ درصد کاهش‌یافته است.
وی بابیان اینکه دامداران در بحث تأمین نهاده‌ها بیشترین حجم مشکل را متحمل می‌شوند، گفت: در خراسان جنوبی متأسفانه زنجیره تولید نداریم که می طلبد مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی بابیان اینکه شیر در استان خام فروشی می‌شود و هیچ ارزش‌افزوده ای ندارد، افزود: روزانه ۱۳۰ تن شیر تولید شده و ۸۰ تن به‌صورت خام از استان خارج می‌شود.
اصغر زاده بابیان اینکه ۷۰ نوع محصول از شیر شتر به‌دست می‌آید اما به‌صورت خام صادر می‌شود، افزود: باید ایجاد صنایع فرآوری و بسته‌بندی موردتوجه شود.
خروج سه هزار نفر شتر از استان
وی بابیان اینکه در سال جاری سه هزار نفر شتر از استان خارج‌شده است، افزود: شتر و شترمرغ دو ظرفیت بالای استان بوده که اگر موردتوجه قرار گیرند آینده مطلوبی در صنعت دامداری خواهیم داشت.
اصغر زاده بابیان اینکه اگر صنعت دامداری نابود شود باید به ازای هر دام، یک پاسگاه ایجاد شود، گفت: باید گلایه‌ها را کنار گذاشته و برای رفع مشکلات موجود و استفاده مطلوب از ظرفیت‌ها، برنامه‌های کاربردی ارائه دهیم.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی بیان کرد: در خراسان جنوبی نگران دام مولد نیستیم اما باید از خروج بی محابای دام جلوگیری شود.
وی با اشاره به سامانه خرید و فروش دام بیان کرد: هرگونه حمل‌ونقل دام و فرآورده‌های دامی باید با نظارت دامپزشکی انجام شود در غیر این صورت غیرقانونی است.