خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 05 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

کاهش شدید تجارت چین و کره شمالی در سال 2018

تسنیم | بین‌الملل | دوشنبه، 24 دی 1397 - 13:09
آمار حاکی از کاهش مراودات تجاری چین و کره شمالی در سال گذشته میلادی است.
ملل،رهبر،يانگ،پيونگ،سفر،پكن،كره،شمالي،چين

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ساوت چاینا مورنینگ پست، بر اساس آماری که امروز (دوشنبه) منتشر شد به دنبال تحریم‌های شدید سازمان ملل علیه کره شمالی، تجارت چین با پیونگ یانگ در سال گذشته به شدت کاهش یافته است.
پکن متحد اصلی پیونگ یانگ به شمار می‌رود و همواره کمکهای تجاری و بشردوستانه خود را راهی کره شمالی کرده اما در سال 2017 پکن از اقدامات سازمان ملل برای مجازات پیونگ یانگ بر سر اقدامات موشکی و هسته‌ای حمایت کرد.
همراهی با تحریم‌های سازمان ملل باعث شد که تجارت پکن با کره شمالی در سال گذشته در مقایسه با سال 2017 52.4 درصد کاهش یابد.
واردات چین از این همسایه در سال 2018 حدود 88 درصد کاهش یافت و به 210 میلیون دلار رسید درحالی که صادرات پکن به پیونگ یانگ نیز با 33 درصد کاهش به 2.18 میلیارد دلار سقوط کرد.
لی کویون، سخنگوی اداره گمرک چین در باره این آمار گفت: درارتباط با تجارت بین چین و کره شمالی، ما شدیدا به اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل پایبند هستیم.
این اظهارات درحالی مطرح شده که رهبر کره شمالی طی چند روز گذشته به چین سفر کرده بود و در بازگشت با یک قطار پکن را ترک کرد.
"کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی از روز دوشنبه تا پنجشنبه به مدت 4 روز با دعوت "شی جین پینگ" رئیس جمهور کره شمالی به پکن سفر کرد.
سخنگوی حزب کمونیست چین با تایید سفر رهبر کره شمالی به چین اعلام کرد این سفر چهار روزه با دعوت شی جین پینگ رییس جمهوری چین و دبیرکل حزب کمونیست این کشور انجام شد.
رهبر کره شمالی سال 2018 میلادی سه بار به چین سفر کرد و با رییس جمهوری خلق چین درباره راه های گسترش همکاری های دو کشور دیدار و گفت و گو کرد.
انتهای پیام/