خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

بالاترین مازاد تجاری ۱۲سال اخیر چین با آمریکا ثبت شد

مهر | اقتصادی | دوشنبه، 24 دی 1397 - 12:36
پکن امروز داده‌های رسمی خود را منتشر کرد که نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۸ مازاد تجاری با ایالات‌متحده به بالاترین سطح خود در بیش از یک دهه اخیر رسیده است.
آمريكا،ماه،تجاري،درصد،چين

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، علی‌رغم این که در سال گذشته ترامپ یک جنگ تجاری تمام عیار را با چین به راه انداخت، پکن امروز، دوشنبه داده‌های رسمی خود را منتشر کرد که نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۸ مازاد تجاری با ایالات‌متحده به بالاترین سطح خود در بیش از یک دهه اخیر رسیده است.
داده‌های دولتی نشان داد مازاد تجاری چین با آمریکا، نسبت به سال قبل ۱۷ درصد جهش کرد و در انتهای سال ۲۰۱۸ به ۳۲۳.۳۲ میلیارد دلار رسید، که این بالاترین رکورد آن از ۲۰۰۶ تا کنون است.
در سال ۲۰۱۸ صادرات به آمریکا ۱۱.۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، درحالی‌که در همین دوره واردات از آمریکا تنها ۰.۷ درصد افزایش یافته است.
داده‌های دولتی نشان داد که کل مازاد تجاری چین با دنیا در سال ۲۰۱۸ برابر با ۳۵۱.۷۶ میلیارد دلار بوده است.
کل صادرات چین در سالی که گذشت ۹.۹ درصد جهش کرد که این قوی‌ترین عملکرد آن در ۷ سال گذشته بوده است، درحالی‌که واردات در این سال ۱۵.۸ درصد رشد داشته است.
اما در ماه دسامبر داده‌های تجاری چین اوضاع خوبی نداشت و نتایج جنگ تجاری بین چین و آمریکا آشکارتر شده بود.
پس از چندین ماه افت سفارشات تولید کارخانجات، انتظار می‌رود در ماه‌های آتی هم با کاهش صادرات چین مواجه شویم.
در ماه دسامبر صادرات چین به طور غیرمنتظره‌ای ۴.۴ درصد نسبت به سال قبل سقوط کرد، که این بزرگترین افت سالیانه آن در ۲ سال اخیر است.
داده‌های اداره کالای چین، همچنین نشان داد که واردات چین هم در ماه دسامبر نسبت به سال گذشته ۷.۶ درصد سقوط کرده است، که این بزرگترین کاهش ماهیانه آن از جولای ۲۰۱۶ تا کنون است.
در ماه دسامبر صادرات به آمریکا ۳.۵ درصد افت کرد و واردات از آمریکا با سقوط سنگین ۳۵.۸ درصدی روبرو شد.
با این همه تنها در ماه دسامبر، مازاد تجاری چین با جهان، که پیش‌بینی می‌شد برابر با ۵۱.۵۳ میلیارد دلار باشد، به ۵۷.۰۶ میلیارد دلار رسید.