خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 مهر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تعلل وزارت صمت در ابلاغ اجازه استفاده ارزصادراتی در تمام اولویتها

مهر | اقتصادی | دوشنبه، 24 دی 1397 - 12:22
عضو کمیته ارزی اتاق ایران، با بیان اینکه وزارت صمت اجازه استفاده از ارز صادرات در تمام اولویت‌بندی‌ کالایی برای واردات را ابلاغ نمی‌کند، گفت:صادرکنندگان همچنان در رفع تعهد ارزی مشکل دارند.
سامانه،كالايي،واردات،صادركننده،اجازه،كالاهاي،وزارت،تعهد،رفع، ...

خلاصه خبر

این مقام مسئول ادامه داد: در واقع این دسته از صادرکنندگان، کالاهایی را بدون دریافت ارز نیمایی، برای استفاده به عنوان مواد اولیه تولیدات صادراتی خود، از داخل کشور تهیه کرده‌اند که بیشتر در بخش کالاهای کشاورزی، محصولات غذایی و صنعتی متمرکز است و هزینه آن با ارز آزاد محاسبه شده، پس اینها از ارز دولتی استفاده نکرده‌اند؛ اما مواد اولیه خود را از داخل و با نرخ ارز آزاد و از بازار خریداری کرده‌اند.
لاهوتی ادامه داد: اگر این افراد کالاهای خود را به سامانه نیما بیاورند، عملا با نرخ نیمایی قادر به ارز حاصل از صادرات و فروش کالای خود نیستند و اگر نرخ بالاتر را در سامانه نیما اعلام کنند؛ خریداری برای آن ارز وجود ندارد؛ چراکه منابع ارزی پتروشیمی‌ها قابلیت خرید از سوی متقاضی در سامانه نیما با نرخ پایین‌تری دارد و اگرچه فرآیند تخصیص آن زمان‌بر و طولانی است؛ پس این مشکل پیش روی صادرکنندگان وجود دارد.
وی ادامه داد: اگر صادرکننده بخواهد از ارز حاصل از صادرات خود برای واردات استفاده نماید، به دلیل اولویت‌بندی‌های ارزی اجازه استفاده علیرغم دستور دولت به وزارت صمت، وجود ندارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت هنوز این اجازه را صادر نکرده که صادرکننده، از ارز حاصل از صادرات خود برای واردات کالاهای مورد نیاز خود در تمامی اولویت‌های کالایی استفاده نماید؛ در حالیکه بانک مرکزی با این موضوع موافق بوده و آن را محلی برای رفع تعهد ارزی صادرات می‌داند که با ارز حاصل از صادرات، نیازهای وارداتی مجاز کشور تامین شود.
به هر حال صادرکننده هم دلش می‌خواهد که به سرعت ارز حاصل از صادرات خود را ثبت و رفع تعهد ارزی نماید.