خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 10 مهر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

چرا برخی از قوانین ایثارگران در 5 سال گذشته عقبگرد داشت؟

تسنیم | فرهنگی و هنری | دوشنبه، 24 دی 1397 - 12:15
مدیر کمیته صنفی کانون همبستگی فرزندان شاهد کشور گفت: در پنج سال اخیر برخی قوانین ایثارگران برگشت به عقب داشته است. مثلاً درخصوص قوانین استخدامی فرزندان ایثارگران اصلاحاتی صورت گرفته که متأسفانه به نفع ایثارگران نبوده است.
شهدا،قانونگذار،ضايعه،ايثارگري،دولت،حوزه،جامع،متأسفانه،اجراي، ...

خلاصه خبر

البته در سال‌های پس از آن، قوانین بسیار خوبی وضع شد که ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه کشور با بندهای 13گانه و ماده 45 همان قانون و قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اختصاص موادی از قوانین بودجه سالیانه به حوزه ایثار و شهادت بخشی از آن است.
عضو هیئت مدیره کانون همبستگی فرزندان شاهد در خصوص مباحث درمانی فرزندان معظم شهدا گفت: دولت محترم در آذرماه سال 96 آئین نامه اجرایی ماده 12 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران را به تصویب رساند که برخلاف قانون بوده و افراد تحت تکفل فرزندان شاهد را از بیمه تکمیلی مستثنی کرده است و مشکلات عدیده‌ای برای خانواده‌های فرزندان شهدا ایجاد کرده است؛ این در حالی است که آیین نامه اجرایی باید در راستای درست اجرا شدن قانون تصویب شود، نه اینکه با الحاق تبصره وحذف موادی از آن، باعث تضییع حقوق مکتسبه این افراد شود.
به عنوان مثال در حوزه حمایت آموزشی از فرزندان شهدا و جانبازان 70 درصد با بزرگوارانی که ضایعه جسمی و روحی کمتری متحمل شده‌اند، نگاه یکسانی شده است که در صورت پیش‌بینی قانونگذار متناسب با اولویت می‌توانست سرمایه‌گذاری مناسب‌تری در اجرا، صورت بپذیرد و یا این که قانونگذار در موضوعات مختلف قانونی، حمایت‌های در نظر گرفته برای فرزندان، ایثارگران بیشتر آسیب دیده را با کمتر آسیب دیده به یک شکل دیده است؛ این در حالی است که ضایعه جانبازان عزیز با یکدیگر کاملا متفاوت بوده و خانواده معظم این جانبازان مشکلات عدیده‌ای داشته و مرارت‌های ایشان یکسان نیست.