خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دولت مکلف به واگذاری باشگاه‌های سرخابی در سال ۹۸ شد/ شرکت‌های دولتی در لیست واگذاری هم مکلف به پرداخت سود سهام به خزانه شدند

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | دوشنبه، 24 دی 1397 - 12:06
تبصره،ملي،درصد،لايحه،تلفيق،مفتح،بودجه،واريز،نفت،كميسيون

مفتح در دومین نشست خبری:
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ گفت: دولت مکلف شد تا در سال آینده دو باشگاه پرسپولیس و استقلال را به بخش خصوصی واگذار کند.
به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور در دومین نشست خبری خود با بیان اینکه دیروز بعد از تصویب کلیات لایحه بودجه ۹۸ در کمیسیون وارد بررسی جزییات شدیم، گفت: طبق آیین نامه داخلی کمیسیون ابتدا احکام درآمدی تصویب می‌شود و وقتی درآمد کل کشور مشخص شد ما وارد بررسی بخش‌های هزینه‌ای می‌شویم.
وی با اشاره به تبصره یک لایحه بودجه ۹۸ اظهار کرد: تبصره یک موضوع درآمد‌های نفتی است که مشخص شد ۲۰ درصد از درآمد‌های نفتی به صندوق توسعه ملی واریز شود و ۱۴.۵ درصد از کل صادرات نفت خام و میعانات گازی هم به حساب شرکت ملی نفت ایران واریز شود.
مفتح ادامه داد: ۱۴.۵ درصد از خالص صادرات گاز به حساب شرکت ملی گاز ایران واریز می‌شود و ۳ درصد از درآمد‌های نفتی برای مناطق نفت خیز و محروم واریز می‌شود و ما بقی در حساب خزانه داری کل کشور برای تامین هزینه‌ها واریز خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه بیان کرد: مشخص شد ۶ هزار میلیارد تومان از منابع داخلی شرکت ملی نفت برای تامین قیر رایگان اختصاص یابد که در موارد هزینه‌ای برای شهرداری ها، راه‌های روستایی و نوسازی مدارس اختصاص می‌یابد.
همچنین مقرر شد برای عرضه نفت در بورس حداقل ۲ میلیون بشکه نفت سبک، ۲ میلیون بشکه نفت سنگین و ۲ میلیون بشکه میعانات گازی ماهانه در بورس انرژی عرضه شود و در آنجا به فروش برسد.
وی با اشاره به اینکه تبصره ۲ لایحه بودجه ۹۸ هم درباره واگذاری‌هاست، گفت: در مواردی که شرکت‌های دولتی در لیست شرکت‌های واگذاری قرار داده می‌شوند پیش از این خصوصی تلقی می‌شدند، اما اکنون براساس حکم کمیسیون تلفیق و براساس احکام کلی سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی شرکت‌هایی که در لیست واگذاری قرار می‌گیرند باید تا زمانی که واگذار نشده‌اند از نظر واریز یک دوازدهم سود سهام خود به خزانه همانند شرکت‌های دولتی عمل می‌کنند.
مفتح تاکید کرد: مصوبه مهم دیگر این کمیسیون این بود که دولت مکلف شد تا در سال ۹۸ دو باشگاه پرسپولیس و استقلال را به بخش خصوصی واگذار کند.
انتهای پیام/