خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 01 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان برای تامین قیر رایگان

مهر | سیاسی | دوشنبه، 24 دی 1397 - 12:04
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس گفت: مقرر شد ۶هزار میلیاردتومان از منابع داخلی شرکت ملی نفت به تامین قیر رایگان اختصاص یابد.
بشكه،درآمدهاي،ملي،درصد،تبصره،شركت،واريز،كميسيون،نفت،بودجه

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه امروز(دوشنبه) در نشست خبری جزئیات مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ را تشریح کرد و گفت: دیروز بعدازآنکه کلیات لایحه بودجه ۹۸ در کمیسیون تصویب شد وارد بررسی جزئیات شدیم.
طبق آیین نامه داخلی کمیسیون، ابتدا احکام درآمدی تصویب می شود و وقتی درآمد کل کشور مشخص شد وارد بررسی بخش های هزینه ای می شویم.
وی با اشاره به تبصره یک لایحه بودجه ۹۸، گفت: تبصره یک موضوع درآمدهای نفتی است که مصوب شد ۲۰ درصد از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی واریز شود.
و ۱۴.۵ درصد از کل صادرات نفت خام و معیانات گازی به حساب شرکت ملی نفت ایران واریز شود.
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه ۱۴.۵ درصد از خالص صادرات گاز به حساب شرکت ملی گاز ایران واریز می شود، اظهارداشت: علاوه بر این ‌۳ درصد از درآمدهای نفتی به مناطق نفت خیزو محروم اختصاص می یابد و ما بقی در حساب خزانه داری کل کشور برای تامین هزینه ها واریز می شوند.
مفتح افزود: مقرر شد ۶هزار میلیاردتومان از منابع داخلی شرکت ملی نفت به تامین قیر رایگان اختصاص یابد که در موارد هزینه ای برای شهرداری ها، ‌ راه های روستایی، ونوسازی مدارس اختصاص می یابد.
وی گفت: مصوب شد، برای عرضه نفت در بورس حداقل ۲میلیون بشکه نفت سبک، ۲میلیون بشکه نفت سنگین و ۲ میلیون بشکه میعانات گازی ماهانه در بورس انرژی عرضه شود و در آنجا به فروش برسد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه در خصوص تبصره ۲ لایحه بودجه ۹۸گفت: این تبصره راجع به واگذاری ها است که حکم داده شد، درمواردی که شرکت های دولتی واگذار می شود براساس احکام کلی سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی شرکت هایی که در لیست واگذاری قرارمی گیرند تازمانی که واگذارنشدند ازنظر واریز یک دوازدهم سودسهام خود مانند شرکتهای دولتی عمل کنند.
مقتح تصریح کرد: مصوبه مهم این بود که دولت را مکلف کردیم در سال ۹۸ دوباشگاه پرسپولیس و استقلال را واگذار کند.