خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1786120 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

نمی توان با یک خط در لایحه سرنوشت دانشگاه ها را تعیین کرد

مهر | دین و اندیشه | دوشنبه، 24 دی 1397 - 12:02
رئیس دانشگاه صدا و سیما با انتقاد از لایحه بودجه ۹۸ گفت: نمی توان با یک خط در لایحه که تنها یک سال قدرت اجرایی دارد، سرنوشت دانشگاه های وابسته به سازمان ها را تعیین کرد.
تاييد،بند،تبصره،لايحه،كيفيت،هيئت،اسفندياري،آموزش،بودجه،وابست ...

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صداو سیما، روسای برخی از دانشگاه‌های وابسته با سازمان‌ها، به منظور هم اندیشی در بند «ز» تبصره ۲۱ لایحه بودجه ۱۳۹۸ دردانشگاه صدا و سیما گردهم آمدند.
شهاب اسفندیاری گفت: این نشست به منظور هم اندیشی در زمینه بند «ز» تبصره ۲۱ لایحه بودجه ۱۳۹۸ برگزار شده است.
وی با انتقاد از بند «ز» تبصره ۲۱ لایحه بودجه سال ۹۸ افزود: بسیاری از دانشگاه‌ها سابقه ای چند ده ساله دارند و نمی توان با یک خط در لایحه یادشده که تنها یک سال قدرت اجرایی دارد و به درآمدها و مخارج دولت مربوط است سرنوشت این گونه دانشگاه‌ها را تعیین کرد.
رئیس دانشگاه صدا و سیما افزود: در صورت نیاز به تغییر روش فعالیت این دانشگاه‌ها، نیاز به تشکیل کارگروهی تخصصی با حضور کارشناسان، استادان دانشگاه و نمایندگان این دانشگاه‌ها است تا برای آینده آنها تصمیم گیری شود.
اسفندیاری با ابراز ناراحتی از به کاربردن واژه توهین آمیز «دانشگاه‌های بی ضابطه» توسط برخی جراید و افراد در مورد دانشگاه‌های وابسته به سازمان‌های کشور گفت: دانشگاه صدا و سیما به طور کامل زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می‌کند و نمی تواند دانشجو و یا حتی عضو هیئت علمی‌بدون تایید این وزارتخانه داشته باشد.
وی ادامه داد: هیئت امنای این دانشگاه نیز همانند دیگر دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌ها با تایید وزارت علوم انتخاب می‌شوند که بودجه و ساختار دانشگاه زیر نظر این هیئت امنا است.
مهم تر اینکه حتی رئیس دانشگاه صدا و سیما نیز با مجوز و تایید وزارت علوم منصوب می‌شود.
بنابراین نمی دانم این دروغ که دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌ها بی ضابطه اند با چه هدفی مطرح شده است؟
رئیس دانشگاه صداو سیما خاطرنشان کرد: حتی ساختمان دانشگاه صدا و سیما در داخل محوطه سازمان صدا و سیماست و از نظر قانونی امکان واگذاری به غیر را ندارد و این مصوبه در کار دستگاه‌ها و تعامل آنان اختلال ایجاد خواهد کرد.
اگر دیدگاه صرفه جویانه را درنظر بگیریم این دستگاه‌ها هستند که با بودجه خود در کنار وزارت علوم به تحصیلات عالی کمک می‌کنند و دانشجویان را به عنوان نیروی انسانی متخصص تربیت کرده و به کار می‌گیرند و این کمکی به وزارت علوم است که باید تعداد زیادی دانشگاه و پژوهشکده را مدیریت کند.
وی با اشاره به اینکه برخی کیفیت آموزش در دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌ها را زیرسوال برده اند، گفت: مسئولیت نظارت بر دانشگاه‌ها هم اکنون نیز برعهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و باید دانشگاهی را که کیفیت آموزش در آن استاندارد نیست و مثلا یک لیسانس به دانشجوی دکتری تدریس می‌کند پیدا کند نه اینکه تمام دانشگاه‌ها را به این سبب مجازات کنند.
اسفندیاری افزود: به نظر می‌رسد کیفیت پایین تحصیل در دانشگاه‌های غیرانتفاعی باشد که در سال‌های اخیر با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به صورت قارچ گونه گسترش یافته اند.
چرا به دانشگاه‌های غیرانتفاعی که کیفیت آموزش را کاهش داده اند نظارت نمی‌کنید و به اشتباه دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌ها را که زیرنظر وزارت علوم فعالند زیرسوال می‌برید؟
اسفندیاری در باره سابقه این دانشگاه گفت: دانشگاه صدا و سیما یکی از نخستین مراکز آموزش عالی در آسیا بود که نیم قرن پیش، آموزش علوم و هنرهای رسانه ای را آغاز کرد.
این دانشگاه تاکنون ۴ هزار فارغ التحصیل داشته که بسیاری از چهره‌های موفق سینما، رادیو و تلویزیون دانش آموخته این دانشگاه هستند.
به علاوه دانشگاه صدا و سیما ۷۰ عضو هیئت علمی دارد که در ۹ رشته کارشناسی ارشد، ۵ رشته کارشناسی و ۲ رشته کاردانی تدریس می‌کنند.
وی با اشاره به گسترش صنعت رسانه در جهان، اضافه کرد: این دانشگاه در ابتدا با کشورهایی همچون ژاپن، کره و چین رقابت داشت، اما اکنون کشورهایی همچون هنگ کنگ و حتی کشور کوچک تایوان نیز در زمینه علوم رسانه فعالیت می‌کنند.برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1786120 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.