خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 10 مهر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

عمر البشیر از قدرت کنار می‌رود؟

انتخاب | برگزیده، بین‌الملل | دوشنبه، 24 دی 1397 - 11:55
کارشناسان سودانی بعید نمی‌دانند که حزب کنگره ملی حاکم در این کشور شخصیت جدیدی را برای رهبری این حزب انتخاب کند.
نيروهاي،رياست،عجيب،ملي،جمهوري،كنگره،حاكم،قدرت،نظامي،عمر،سودا ...

خلاصه خبر

محمد عجیب، کارشناس نظامی بازنشسته و مسؤول سابق مرکز اطلاع‌رسانی در وزارت دفاع سودان به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ احتمالا عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان دیگر نامزد حزب کنگره ملی حاکم نباشد اما مساله‌ای که خیلی بعید به نظر می‌رسد تعیین جانشینی به جای او از نهاد نظامی است برای همین من تاکید می‌کنم که جایگزین آتی عمر البشیر در صورت کناره‌گیری وی از نامزدی برای ریاست جمهوری یک نظامی نخواهد بود.
با این حال محمد مصطفی الضوء مسؤول حزب حاکم سودان تاکید کرد که حزب به انصراف از نامزدی عمر البشیر در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ فکر نکرده و این مساله را بررسی نمی‌کند.
حزب کنگره ملی حاکم سودان سال ۲۰۱۷ مجددا البشیر را برای رهبری این حزب و مشارکت در رقابت انتخاباتی ۲۰۲۰ نامزد کرد اما براساس قانون اساسی سودان وی نمی‌تواند برای سه دوره متوالی رئیس جمهور شود، با این حال پارلمان سودان اخیرا اصلاحاتی را در قانون اساسی انجام داده که به عمر البشیر این اجازه را می‌دهد که در رقابت‌های انتخاباتی آتی شرکت کند.
سودان از چند هفته پیش شاهد اعتراضات گسترده به خاطر اوضاع وخیم اقتصادی است.