خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 02 خرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آیا صادرات نفت ایران رو به صفر است؟

باشگاه خبرنگاران | یادداشت | دوشنبه، 24 دی 1397 - 11:41
شواهد نشان از این دارد که ادعاهای جدید آمریکا برای کاهش مستمر و رو به صفر صادرات نفت ایران بلوفی رؤیاپردازانه بیش نیست.
دلار،فروش،درآمد،نفتي،قرار،اعلام،وزير،كشورمان،خام،جايگزيني،با ...

خلاصه خبر

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، در هشت ماه گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بار‌ها ایران را به صفر شدن صادرات نفت تهدید کرده، حتی واشنگتن از خریداران نفت ایران خواسته بود که تا چهارم نوامبر ۲۰۱۸ (۱۳ آبان) واردات نفت از ایران را به صفر برسانند.
"خواب آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران تعبیر نمی‌شود"، این واکنش بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان به جوسازی‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران است.
* عربستان و روشدن بلوف‌هایش در بحث داشتن ظرفیت مازاد
ماه گذشته رسانه‌های غربی اعلام کردند "عربستان سعودی صادرات روزانه نفت خام خود را تا یک میلیون بشکه در روز در ماه آینده میلادی کاهش می‌دهد".
نفت عربستان قرار است جایگزین نفت ایران شود که پس از اجرایی شدن تحریم‌های نفتی در تاریخ ۴ نوامبر (۱۳ آبان) از بازار خارج خواهد شد".
در آن زمان تولید نفت عربستان ۱۰ میلیون بشکه در روز بود.
گزارش اویل پرایس از میزان تولید نفت عربستان در ماه نوامبر ۲۰۱۸ حاکی از رسیدن تولید نفت این کشور به ۱۱.۱ تا ۱۱.۳ میلیون بشکه در روز بود.
خالد الفلاح وزیر نفت عربستان روز گذشته بدون اشاره به میزان کاهش تولید نفت عربستان اعلام کرد که این کشور بیش از تعهد خود تولید و صادرات نفت خود را کاهش داده است، در واقع این مقام عربستانی در تلاش است تا کاهش تولید و صادرات نفت این کشور را به نشست اخیر اوپک و تعهد اعضای این سازمان و کشور‌های غیرعضو اوپک به کاهش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای تولید نفت ارتباط دهد.
* جایگزینی برای نفت ایران وجود ندارد
* پیش‌بینی درآمد ۳۰ میلیارد دلاری از صادرات یک‌سال آتی نفت کشورمان
بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، سال آینده کل درآمد پیش‌بینی‌شده کشور از محل صادرات نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی و فروش داخلی ۳۶ میلیارد دلار و معادل ۲۱۳ هزار میلیارد تومان است.
بر این اساس کل درآمد پیش‌بینی‌شده نفت خام ۳۰ میلیارد دلار و فروش میعانات گازی به پتروشیمی حدود ۲.۵ میلیارد دلار و همچنین خالص صادرات گاز ۳.۴۵ میلیارد دلار است.