خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 15 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

منبت ملایر قربانی یک دستگاه/«سی اِن سی» جهانی شدن را تهدید می‌کند

مهر | استان‌ها | دوشنبه، 24 دی 1397 - 11:31
همدان-ملایر شهر ملی منبت که آرزوی جهانی‌شدن را در سر می‌پروراند به دلیل آنچه استفاده از دستگاه«سی ان سی»در ساخت منبت عنوان می‌شود با چالش روبرو شده تاجایی که تحقق این آرزو را دشوار کرده است.
ورود،كيفيت،شهرهاي،هنرمندان،لزوم،موانع،توليدات،توليد،جهاني،مش ...

خلاصه خبر

وجود ۴۵۰۰ کارگاه مبل و منبت در ملایر
البته هنرمندان و صنعتگران صنایع‌دستی شهرستان ملایر در رشته‌های مختلفی فعالیت می‌کنند اما بیشتر این افراد در رشته مبل و منبت مشغول به کار هستند به‌طوری‌که در این شهرستان در داخل شهر و روستا بیش از ۴۵۰۰ کارگاه کوچک و بزرگ منبت وجود دارد و در این کارگاه‌ها بیش از ۸۲۰۰ نفر به‌طور مستقیم و حدود ۲۵ هزار نفر غیرمستقیم اشتغال دارند.
وی بابیان اینکه کسانی که کار بلد نیستند و تخصصی در هنر منبت ندارند از دستگاه «سی اِن سی» استفاده می‌کنند اما کیفیت تولیدات آن‌ها هرگز به کیفیت مبلمان منبت نمی‌رسد، افزود: اعطای یارانه و تسهیلات از سوی دولت درخواستی است تا استادکاران این هنر صنعت بتوانند نیروی کار متخصص بگیرند و آن‌ها را برای هنر منبت و انجام کار با دست آموزش دهند.
حجت‌الاسلام آزادیخواه فعال بودن جمعیت بانوان در هنر منبت، نصب نمادی از منبت در میدان‌ها شهر، استفاده از طرح‌های ایرانی در صنعت منبت و جلوگیری از ورود دستگاه «سی ان سی» به کارگاه‌های منبت را ۴ شرط اساسی حفظ عنوان ملی ملایر برشمرد و بابیان اینکه مخالف استفاده از «سی ان سی» نیستیم، بلکه مخالف از بین رفتن صنعت منبت هستیم، گفت: بیمه منبت‌کاران هم‌اکنون در مجلس به مرحله آیین‌نامه اجرایی رسیده و چنانچه به قانون تبدیل شود، مشکل بیمه هنرمندان به‌ویژه منبت‌کاران رفع می‌شود.
قول ثبت جهانی منبت ملایر را از رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گرفته‌ایم وی بابیان اینکه قول ثبت جهانی منبت ملایر را از رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گرفته‌ایم به موانع ثبت جهانی منبت ملایر اشاره کرد و گفت: غافل شدن منبت‌کاران از طرح‌های ایرانی و اصیل راه را دررسیدن به این عنوان دشوار می‌کند.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی بر لزوم خروج منبت از تک‌محصولی و حرکت به سمت تولیدات متنوع در این صنعت تأکید کرد و گفت: در هنر منبت، طرح‌های ایرانی مورد غفلت واقع‌شده، درحالی‌که ثروت ایران در هنر منبت نباید از بین برود.
وی بابیان اینکه باید خریداران مبل منبت را نسبت به خرید تولیدات منبت با دستگاه «سی ان سی» آگاه کرد، گفت: باید مرکزی با عضویت تعدادی از افراد مورد اعتماد راه‌اندازی شود و اطلاع‌رسانی‌های لازم برای تشخیص خریداران منبت باکار دست و دستگاه «سی ان سی» صورت پذیرد.
منبت‌کاران در واردات چوب با مشکل مواجه شده‌اند
وی بابیان اینکه در مسیر حل موانع صنعت منبت باید به‌سوی جهانی‌شدن حرکت کرد و این امر به‌طورقطع دست‌یافتنی است، گفت: از زمان ثبت ملی منبت ملایر تاکنون دستاوردها و توفیق‌های زیادی در این عرصه نصیب هنرمندان شده است.