خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 14 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دلهره زیر سقف خانه‌های خشتی و گلی/به اسم روستائیان به کام شهری‌ها

مهر | استان‌ها | دوشنبه، 24 دی 1397 - 11:27
بیرجند- پرداخت تسهیلات مسکن روستایی هر چند اقدام مثبتی برای استحکام بخشی به منازل روستایی است اما مشکلات اقتصادی موجب شده تا این وام هم به نام روستایی اما به کام شهری ها تمام شود.
اشاره،مديريت،مناطق،بحران،بنياد،روستا،افزايش،استان،پرداخت،آبا ...

خلاصه خبر

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: مسئولان و مدیران خراسان‌جنوبی در جلسات مختلف و متعددی سخن از ضرورت نگهداشت جمعیت در مناطق روستایی و به ویژه روستاهای مرزی می‌زنند و بر نقش این مسئله مهم بر امنیت استان تأکید دارند.
اما وقتی پای درددل روستایی می‌نشینیم، او برای ادامه زندگی در روستا نیازهای متعدد و مختلفی چون تأمین آب، اشتغال و جاده را مطرح می‌کند که بی شک یک خواسته طبیعی و به حق است.
مدیرکل بنیاد مسکن خراسان‌جنوبی در شورای مسکن استان که چند روز پیش با حضور قائم مقام وزیر برگزار شد، بیان کرد: متأسفانه حدود ۴۱ درصد خانه‌های روستایی خراسان‌جنوبی از استحکام لازم برخوردار نیستند.
استحکام نداشتن ۴۱ درصد از خانه‌های روستایی به این معنا است که در صورت وقوع یک زلزله۵-۶ ریشتری در مناطق روستایی استان باید شاهد یک فاجعه انسانی باشیم و از این منظر قبل از خطر باید راه چاره کرد.
اما در این میان نظر روستائیان و کسانی که با دریافت تسهیلات توانسته‌اند در مناطق روستایی خانه‌ای بنا کنند، حائز اهمیت است.
وی با اشاره به افزایش قیمت تیرآهن، میلگرد، آجر و سنگ از ابتدای امسال، یادآور شد: این افزایش قیمت‌ها نشان از ضرورت افزایش مبلغ تسهیلات مسکن به ویژه در مناطق روستایی دارد.
وی با اشاره به وجود سه هزار و ۵۶۰ آبادی در خراسان‌جنوبی گفت: هزار و ۷۵۲ آبادی خراسان‌جنوبی دارای سکنه و هزار و ۸۰۸ آبادی خالی از سکنه است که از تعداد آبادی دارای سکنه ۹۱۸ آبادی بالای ۲۰ خانوار و بقیه کمتر از ۲۰ خانوار جمعیت دارند.
هر سرمایه‌گذاری که چراغ روستا را روشن نگه دارد یک اتفاق مثبت است
وی افزود: اینکه برخی از افراد شهری با دریافت تسهیلات در روستا خانه ساخته و به عنوان تفرجگاه استفاده می‌کنند را باید به فال نیک گرفت چرا که سرمایه‌گذاری در روستا به هر نوع چراغ آن آبادی را روشن نگه می‌دارد.
آسمانی مقدم در زمینه افزایش تسهیلات وام مسکن روستایی نیز یادآور شد: افزایش مبلغ تسهیلات در اختیار استان نیست و هر ساله شورای پول و اعتبار در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کند.