خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 13 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فرصت سوزی‌های سرمایه‌گذاری در آذربایجان غربی ادامه دارد

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 24 دی 1397 - 11:24
فرصت سوزی‌های سرمایه‌گذاری در آذربایجان غربی به دلیل ناآشنایی مدیرانی که هر از گاهی در این استان مسئولیت بر عهده می‌گیرند همچنان ادامه دارد و به‌ تازگی کپی رویدادهایی که قبلاً انجام شده و نتیجه نداده به‌عنوان راهکار در دستور کار دولت قرار گرفته است.
مشترك،فرودگاه،حسيني،همسايه،استاندار،صادراتي،ناموفق،قرار،توسع ...

خلاصه خبر

این استان چشم‌نواز، با پشتوانه عظیم و دیرین تاریخی و مردمانی از ادیان، مذاهب و قومیت‌های مختلف اعم از شیعه، سنی، ترک، کرد، آشوری و ارمنی به‌عنوان نماد همدلی و همزیستی مسالمت‌آمیز در جهان، بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 94، 17 شهرستان، 40 بخش، 43 شهر و 4485 آبادی دارد.
در اختیار داشتن مبادی ورود و خـروج مرزی پلدشت، بازرگان، سرو، رازی و پیرانشهر و بهره‌مندی از 7 بازارچه و 9 گمرک در مرز مشترک با 3 کشور مذکور، عبور تنها راه ترانزیتی جاده‌ای و راه‌آهن کشور به ترکیه و اروپا از استان و استقرار بر روی کریدور شرقی و غربی در کنار عبور خط لوله گاز ایران- ترکیه- اروپا از استان برای صدور و تزانزیت نفت و گاز از دیگر ویژگی‌های این استان است.
وجود فرودگاه بین‌المللی ارومیه و فرودگاه خوی و فرودگاه ماکو، وجود منطقه آزاد تجاری- صنعتی ماکو، منطقه ویژه اقتصادی سلماس و سرو از دیگر ظرفیت‌های عمومی این استان برای سرمایه‌گذاری است.
مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان آذربایجان غربی در حالی خود را کانون مراجعه متقاضیان سرمایه‌گذاری در سطح استان آذربایجان غربی معرفی کرده و انجام امور تفویضی از سوی سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و اعمال اختیارات مربوطه را نیز به عنوان مرجع هماهنگی استان با سازمان می‌خواند که عملکرد همین مرکز پیوسته مورد نقد مدیران ارشد دولت‌های هشتم تا دوازدهم بوده است چراکه عملکرد این مجموعه با ظرفیت‌های استان تناسب ندارد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی در این جلسه باز هم از احصاء فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان خبر داده و گفته است: اطلاعات کامل ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان توسط دستگاه‌های اجرایی استان تهیه و جهت جمع‌بندی و چاپ به‌عنوان کتاب سرمایه‌گذاری استان آذربایجان غربی در اختیار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه قرار می‌گیرد.