خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 1775271 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

فرصت سوزی‌های سرمایه‌گذاری در آذربایجان غربی ادامه دارد- اخبار استانها

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 24 دی 1397 - 11:24
فرصت سوزی‌های سرمایه‌گذاری در آذربایجان غربی به دلیل ناآشنایی مدیرانی که هر از گاهی در این استان مسئولیت بر عهده می‌گیرند همچنان ادامه دارد و به‌ تازگی کپی رویدادهایی که قبلاً انجام شده و نتیجه نداده به‌عنوان راهکار در دستور کار دولت قرار گرفته است.
مشترك،فرودگاه،حسيني،همسايه،استاندار،صادراتي،ناموفق،قرار،توسع ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، مرکز خدمات سرمایه‌گذاری آذربایجان غربی این استان را این‌گونه معرفی می‌کند، شمال غربی‌ترین استان جمهوری اسلامی ایران یعنی آذربایجان‌غربی بین 35 درجه و 58 دقیقه تا 39 درجه و 46 دقیقه عرض شمالی و 44 درجه و 3 دقیقه تا 47 درجه و 23 دقیقه طول شرقی قرار دارد و دارای آب‌ و هوای معتدل، نیمه‌خشک و نیمه مرطوب کوهستانی تحت تأثیر جریان‌های مرطوب اقیانوس اطلس و مدیترانه است این استان بدون احتساب مساحت دریاچه ارومیه، با 37411 کیلومترمربع وسعت، بیش از 3 میلیون نفر را در خود جای‌داده است.
آذربایجان‌غربی با 3 کشور خارجی آذربایجان، ترکیه و عراق مرز مشترک آبی و خاکی دارد و از طرفی در هم‌جواری کشور چهارم یعنی ارمنستان با فاصله اندک 15 کیلومتری قرار گرفته است و از این منظر منحصربه‌ فردترین استان ایران است، به‌طوری‌که با 3.2 درصد از خاک کشور، حدود 16 درصد از مرزهای خشکی ایران با کشورهای همسایه را به خود اختصاص داده است.
این استان چشم‌نواز، با پشتوانه عظیم و دیرین تاریخی و مردمانی از ادیان، مذاهب و قومیت‌های مختلف اعم از شیعه، سنی، ترک، کرد، آشوری و ارمنی به‌عنوان نماد همدلی و همزیستی مسالمت‌آمیز در جهان، بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 94، 17 شهرستان، 40 بخش، 43 شهر و 4485 آبادی دارد.
ظرفیت‌های عمومی، کشاورزی، صنعت، معدن و گردشگری آذربایجان غربی
این مرکز آذربایجان غربی را در چهار بخش تقسیم‌بندی می‌کند که شامل ظرفیت‌های عمومی، کشاورزی، صنعت و معدن و گردشگری است.
از منطر مرکز خدمات سرمایه‌گذاری آذربایجان غربی همسایگی با 3 کشـور عراق، تـرکیه و آذربـایجان و هم‌جواری با ارمنستان با فاصله 15 کیلومتر جزو مهم‌ترین ویژگی‌های این استان است.
در اختیار داشتن مبادی ورود و خـروج مرزی پلدشت، بازرگان، سرو، رازی و پیرانشهر و بهره‌مندی از 7 بازارچه و 9 گمرک در مرز مشترک با 3 کشور مذکور، عبور تنها راه ترانزیتی جاده‌ای و راه‌آهن کشور به ترکیه و اروپا از استان و استقرار بر روی کریدور شرقی و غربی در کنار عبور خط لوله گاز ایران- ترکیه- اروپا از استان برای صدور و تزانزیت نفت و گاز از دیگر ویژگی‌های این استان است.
وجود فرودگاه بین‌المللی ارومیه و فرودگاه خوی و فرودگاه ماکو، وجود منطقه آزاد تجاری- صنعتی ماکو، منطقه ویژه اقتصادی سلماس و سرو از دیگر ظرفیت‌های عمومی این استان برای سرمایه‌گذاری است.
عملکرد ناموفق مرکز خدمات سرمایه‌گذاری آذربایجان غربی
به رغم این داشته‌ها دستاوردهای مرکز خدمات سرمایه‌گذاری آذربایجان غربی پیوسته از سوی خود دولتمردان مورد انتقاد بوده و عملکرد این مرکز همیشه ناموفق ارزیابی شده است و این رویه در همه دولت‌ها ادامه داشته است.
برگزاری اجلاس استانداران مرزی ترکیه و استان آذربایجان غربی، برای چندمین بار، برگزاری اجلاس‌های مشترک با دولتمردان و تجار و بازرگانان جمهوری آذربایجان و اقلیم کردستان عراق که به کرات انجام شده منجر به انجام مراودات ثمربخش و مورد انتظار یا تحقق سرمایه‌گذاری خارجی در جغرافیای آذربایجان غربی نشده است.
مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان آذربایجان غربی در حالی خود را کانون مراجعه متقاضیان سرمایه‌گذاری در سطح استان آذربایجان غربی معرفی کرده و انجام امور تفویضی از سوی سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و اعمال اختیارات مربوطه را نیز به عنوان مرجع هماهنگی استان با سازمان می‌خواند که عملکرد همین مرکز پیوسته مورد نقد مدیران ارشد دولت‌های هشتم تا دوازدهم بوده است چراکه عملکرد این مجموعه با ظرفیت‌های استان تناسب ندارد.
تکرار تجربیات شکست خورده در حوزهسرمایه گذاری
در این میان خروجی رسانه‌ای شده جلسات مرتبط با این موضوع نشان می‌دهد اصل وجود این مرکز و کارهایی که سابق بر این داشته نیز محل اشکالات اساسی است چرا که از منظر مسئولین فعلی دوباره باید همان فعالیت‌ها در قالبی تکراری انجام شوند در حالیکه پیش‌تر ثمربخش نبودن آنها به اثبات رسیده است.
به تازگی جلسه‌ای با عنوان بررسی و تعیین بازارهای هدف صادراتی و اعزام هیئت‌های تجاری استان به کشورهای مختلف با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی در محل اتاق بازرگانی ارومیه برگزار شده که مذاکرات انجام شده در آن صحت ناموفق ارزیابی شدن عملکرد مرکز خدمات سرمایه‌گذاری آذربایجان غربی را بیش از پیش روشن می‌کند.
چاپ دوباره کتاب فرصت‌های سرمایه‌گذاری آذربایجان غربی
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی در این جلسه باز هم از احصاء فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان خبر داده و گفته است: اطلاعات کامل ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان توسط دستگاه‌های اجرایی استان تهیه و جهت جمع‌بندی و چاپ به‌عنوان کتاب سرمایه‌گذاری استان آذربایجان غربی در اختیار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه قرار می‌گیرد.
این سخنان رضا حسینی در حالی است که سال‌ها پیش این کتاب و همه آنچه که مدنظر وی است گردآوری شده و به چاپ هم رسیده است و معلوم نیست این بار در قالب این پیشنهاد چه کسانی میلیون ها تومان برای تهیه این کتاب را به جیب بزنند.
به گفته وی برگزاری همایش فرصت‌های تجاری و سرمایه گذاری استان از دیگر برنامه‌هایی است که در دستور کار قرار دارد.
این در حالی است که تاکنون ده‌ها برنامه محلی و بین‌المللی تحت همین دستور کار برگزار شده اما نتایج آن برای افکار عمومی روشن نشده است.
تعیین دوباره مسئول میز صادراتی اتاق بازرگانی در کشورهای مختلف
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی در جلسه یاد شده از برنامه‌ریزی برای اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری و اقتصادی نیز خبر داده در حالیکه مکرراً چنین هیئت‌هایی در میان ایران و کشورهای همسایه در حال رفت و آمد بوده‌اند اما مراجعه همان‌ها برای انجام سرمایه‌گذاری در جغرافیای آذربایجان غربی به انحا مختلف به بوراکرسی طولانی اداری خورده و در نهایت به انصراف از سرمایه‌گذاری انجامیده است.
به گفته وی با مشارکت اتاق بازرگانی ارومیه، افرادی از استان به‌عنوان مسئول میز صادراتی کشورهای مختلف تعیین و برنامه‌های خود را برای تبادل هیئت های تجاری و اقتصادی با کشورهای مورد نظر ارائه خواهند داد.
این اظهار نظر حسینی در حالی است که سال‌هاست این رویه از سوی اتاق در کشورهای همسایه به انحا گوناگون در حال انجام است و در حقیقت راهکار تازه‌ای به شمار نمی‌آید.
حسینی در حالی به‌روزرسانی تکنولوژی واحدهای تولیدی و صنعتی استان را از دیگر اهداف توسعه روابط خارجی استان و تبادل هیئت با کشورهای مختلف دنیا به‌ویژه کشورهای صاحب تکنولوژی مانند آلمان و چین عنوان کرده که بسیاری از واحدهای استان به دلیل سیاست‌های غلط اقتصادی دچار ورشکستگی، رکود و انواع مشکلات بانکی هستند و عملاً دولت نتوانسته گرهی از کارشان بگشاید.
در همین جلسه حسن انتظار رئیس اتاق بازرگانی ارومیه نیز برای چندمین بار از بی توجهی دولت به بخش خصوصی اعم از تجار، تولیدکنندگان و صادرکنندگان انتقاد کرده و خواستار رفع فوری موانع و مشکلات پیش رو شده است.
گزارش از محمد آقایی پر
انتهای پیام/حبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1775271 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.