خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1791067 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

اعتصاب غذای وبلاگ‌نویس محبوس و فشارهای سیاسی غرب بر دولت جمهوری آذربایجان- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim

تسنیم | بین‌الملل | دوشنبه، 24 دی 1397 - 11:10
نماینده کنگره آمریکا در اظهاراتی خواستار آزادی فوری «مهمان حسین‌اف» شد و اعلام کرد: حسین‌اف به خاطر افشای فساد سیاسی رژیم علی‌اف در زندان به سر می‌برد، به همین خاطر از الهام علی‌اف درخواست می‌کنم که بدون هیچ قید و شرطی وی را آزاد کند.
ادامه،پايان،آزادي،مجازات،تظاهرات،غذاي،محبوس،وضعيت،غذا،اعلام، ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روز گذشته نمایندگان اتحادیه اروپا با مراجعه به نمایندگی جمهوری آذربایجان در مورد وضعیت «مهمان حسین‌اف» وبلاگ نویس محبوس آذربایجانی ابراز نگرانی کرده و خواستار ارائه توضیحات در مورد آخرین وضعیت جسمی و روحی این زندانی شدند.
بر اساس اطلاعاتی که «مهمان صادق‌اف» رئیس روابط عمومی ندامتگاه‌های جمهوری آذربایجان ارائه کرده است، نمایندگان فرانسه، آلمان، انگلیس، هلند و جمهوری چک با حضور در نمایندگی باکو در اتحادیه اروپا در جریان آخرین وضعیت «مهمان حسین‌اف» و اعتصاب غذای وی قرار گرفتند.
پیش از این «هارلم دسیر» نماینده آزادی رسانه‌ای در سازمان امنیت و همکاری اروپا با ارسال نامه سرگشاده به «المار ممدوف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، از تألم شدید خود نسبت به ادامه حبس و اعتصاب غذای وبلاگ نویس محبوس آذربایجانی خبر داد و نوشت: آنچه منجر به ناراحتی عمیق من شده، این است که مجازات حبس «مهمان حسین‌اف» در مارس 2019 به پایان می‌رسد اما حوادثی به وقوع پیوسته است که دولت آذربایجان اتهامات جدیدی علیه وی وارد کرده تا این وبلاگ نویس را از آزادی محروم و مدت مجازات حبس وی را 7 سال دیگر ادامه دهد.
من از حاکمیت جمهوری آذربایجان درخواست می‌کنم که اتهامات جدید علیه حسین‌اف را لغو کرده و هر چه زودتر وی را آزاد کند.
از طرف دیگر «کریس اسمیت» نماینده کنگره آمریکا در اظهاراتی خواستار آزادی فوری وبلاگ نویس محبوس آذربایجانی شد و اعلام کرد: من از الهام علی‌اف درخواست می‌کنم که بدون هیچ قید و شرطی «مهمان حسین‌اف» را آزاد کند.
وی به خاطر افشای فساد سیاسی رژیم علی‌اف به مدت دو سال در زندان به سر برده است.
حکومت آذربایجان دو هفته قبل برای افزایش طول مدت مجازات حسین‌اف اتهاماتی جدید علیه وی مطرح کرده و این مسئله اوج بی‌عدالتی است.
رژیم علی‌اف اقدامات بی‌رحمانه‌ای علیه آزادی بیان در جمهوری آذربایجان اعمال می‌کند و لازم است که هر چه زودتر به سمت پایان دادن به این رسوایی حرکت کند.
وضعیت حبس «مهمان حسین‌اف» با واکنش و ابراز نگرانی مقامات فرانسوی نیز مواجه شده است که با اعتراض شدید وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان مواجه شد؛ به طوری که «لیلا عبدالله اوا» سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور، دخالت فرانسه در موضوع «مهمان حسین‌اف» را به مثابه فشار علیه جمهوری آذربایجان تلقی و اعلام کرد: دولت پاریس به جای اینکه در موضوع حسین‌اف دخالت کند، بهتر است به فکر زورگویی‌های خود علیه تظاهرات کنندگان در فرانسه باشد.
واکنش فرانسه به وضعیت حسین‌اف در شرایطی که تظاهرات اعتراض‌آمیز جلیقه زردها در سراسر فرانسه گسترش یافته، خنده‌دار است.
در خود فرانسه تظاهرات کنندگان با خشونت‌های گسترده مواجه هستند و بیش از 4500 نفر بازداشت شده‌اند و امیدوار هستیم به اتهامات وارده علیه تظاهرات کنندگان پایان داده می‌شود و آن‌ها به زودی آزاد شوند.
«مهمان حسین‌اف» کیست؟
«مهمان حسین‌اف» وبلاگ نویس آذربایجانی مخالف دولت در ماه مارس سال 2017 به اتهام نشر اکاذیب علیه پلیس این کشور به دو سال حبس محکوم شد.
وی ادعا کرده بود که پیش از آنکه روانه زندان شود در اداره پلیس به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.
در حالی که کمتر از چند ماه از پایان دوران حبس حسین‌اف باقی مانده بود، وی با اتهامات جدیدی روبه‌رو شد.
بر اساس اطلاعات رسمی منتشر شده، مهمان حسین‌اف در 26 دسامبر 2018 یکی از کارکنان ندامتگاهی که در آن حضور داشت مورد ضرب و شتم قرار داده است و اگر اتهامات جدید علیه وی ثابت شود، مجازات 3 الی 7 سال در انتظار حسین‌اف قرار دارد.
وبلاگ نویس آذربایجانی این اتهامات را رد می‌کند و آن را ساختگی عنوان می‌کند.
وی از زمان طرح این اتهامات دست به اعتصاب غذا زده است و به همین خاطر از نظر سلامت جسمی با مشکلات زیادی مواجه شده است.
«شهلا هومبتوا» وکیل «مهمان حسین‌اف» در هفتم ژانویه به ملاقات وی رفته و اعلام کرد: حسین‌اف به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهد اما به دلیل مشکلات شدید معده فقط خوردن شیر را قبول می‌کند.
اما مسئولان ندامتگاه حسین‌اف اعلام می‌کنند که وی فقط یک روز اعتصاب غذا کرده و در بقیه روزها از غذای زندان استفاده است.
وزیر دادگستری و تعدادی از اعضای شورای اجتماعی جمهوری آذربایجان در هشتم ژانویه به دیدار وبلاگ نویس محبوس آذربایجانی رفتند و اعلام کردند: «مهمان حسین‌اف» اعتصاب غذا نکرده است، بلکه فقط شیر و غذاهای سبک می‌خورد.
اما «شهلا هومبتوا» وکیل حسین‌اف بار دیگر در دهم ژانویه به دیدار وی رفته و اعلام کرد: حسین‌اف به هیچ عنوان غذا قبول نمی‌کند و فقط شیر و آبمیوه مصرف می‌کند و این اعتصاب غذا را تا دوم مارس یعنی روزی که مدت قانونی حبس وی تمام شود ادامه خواهد داد.
انتهای پیام/برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1791067 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.