خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 12 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

احتمال معامله بزرگ ترامپ و چین/ چین بلد است چگونه او را دور بزند

مهر | بین‌الملل | دوشنبه، 24 دی 1397 - 11:05
گراهام آلیسون معتقد است که ترامپ پیش از پایان موعد آتش بس جنگ تجاری، پیروزی خود را در این نبرد اقتصادی اعلام خواهد کرد.
بازارهاي،بدست،پكن،كليدي،دسامبر،قرار،پايان،بازار،انتظار،آتش،م ...

خلاصه خبر

هر سال در ماه دسامبر، تیم‌های اقتصادی دولت اهداف خودشان را برای سال آینده ترسیم می‌کنند.
درست مثل مدیر شرکت اپل یا آمازون، آن‌ها ارزیابی می‌کنند که جریان‌های غالب در اقتصاد از جمله رشد اقتصادی، طرح‌های پرچم‌دار رشد اقتصاد جهانی و یا مسائل غیرقابل پیش بینی در جنگ تجاری چه چیزهایی هستند.
چینی‌ها هم به دقت مذاکرات اخیر نفتا میان آمریکا، کانادا و مکزیک) و موفقیت آن را که درست چند ماه پیش برگزار شده بود، مورد بررسی قرار دادند.
آن‌ها متوجه شدند که توافق قدیم نفتا با توافق فعلی حداکثر بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اختلاف دارد.
مذاکره کنندگان چینی جزئیاتی از تواقق اخیر شی جینپینگ و ترامپ را در مورد توافق آتش بس اخیر در اجلاس جی ۲۰ اعلام کردند.
براساس این توافق قرار شده تا شکاف و اختلاف حجم مبادلات تجاری دو طرف کمتر شود، موانع غیرتعرفه‌ای بر کالاهای چینی کمتر شود، شرکت‌های آمریکایی سهم بیشتری در بازارهای کلیدی چین بدست آورند و بر سرقت مالکیت معنوی محدودیت‌های زیادی اعمال شود.
با این حال در مذاکرات اخیر در مورد موضوعات پرچالش‌تر و سخت‌تری مانند سیاست‌های صنعتی و نقش دولت چین در اقتصاد و بازار سخنی به میان نیامده است.
علاوه بر خرید گاز، نفت و محصولات آمریکایی، انتظار می‌رود توافق با هدف افزایش سهم شرکت‌های امریکایی در بانک، صنعت بیمه و بازار باشد.
از آن جایی که تولیدکنندگان آمریکایی در حال حاضر دارای ۶ درصد واردات گاز فعلی چین، ۳ درصد واردات نفت چین و ۱۴ درصد از واردات محصولات کشاورزی این کشور هستند و در مقابل شرکت‌های چینی بر ۹۸ درصد بازار بانکی، ۹۵درصد اقتصاد بنگاهی و ۹۱ درصد صنعت بیمه هستند، لذا افزایش جزئی سهم مشارکت شرکت‌های آمریکایی برای چینی‌ها کار چندان دشواری نیست و فاز دوم مذاکرات به احتمال بیشتری بر مسائل چالش‌سازتری از جمله مسئله مالکیت معنوی و سیاست‌های صنعتی دولت همراه خواهد بود.
حتی اگر چین همه چیزهایی را که ترامپ در جنگ تجاری فهرست کرده قبول کند، اما همچنان اقتصاد چین با رشد اقتصادی دو برابری نسبت به آمریکا ادامه می‌یابد.
حال نتایج توافق بر روی بازارهای آمریکا یا چشم انداز سیاسی ریاست جمهوری ترامپ چه خواهد بود، خودش موضوع قابل بحث دیگری است.