خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 02 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سیاست تعیین سقف برای قیمت مسکن محکوم به شکست است

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 18:34
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، گفت: مسکن کالایی ناهمگن است و نمی‌توان برای واحد‌های مسکونی قیمت قطعی تعیین کرد.
سياستي،بنيه،اجراي،سياست،معاون،متقاضيان،مصرفي،خريد،عرضه،سامان ...

خلاصه خبر

وی با بیان اینکه حتی در صورتی که بتوان در بازار مسکن اقدام به تعیین نرخ و قیمت گذاری کرد باز هم این سیاست روشی اشتباه برای ساماندهی بازار مسکن است، تاکید کرد: اجرای سیاست‌های این چنینی از زاویه دیگر می‌تواند منجر به عقب نشینی سازنده‌ها و سرمایه گذاران ساختمانی و ملکی از بازار مسکن شود؛ چرا که با به خطر افتادن حاشیه سود منطقی در بازار مسکن، سمت عرضه آپارتمان اقدام به خروج سرمایه و نیروی‌های کار خود از این بازار کرده و در نتیجه تیراژ ساختمانی و عرضه جدید به بازار مسکن با کاهش چشمگیری مواجه خواهد شد.
مظاهریان ادامه داد: کاهش حجم عرضه جدید به بازار مسکن به معنای افزایش شکاف بین حجم عرضه و تقاضای واحد‌های مسکونی و در نتیجه رشد ناگهانی قیمت‌ها به واسطه کمبود عرضه و ناتوانی بازار مسکن برای تامین واحد‌های مسکونی مورد نیاز گروه‌های مصرفی و سرمایه گذار است.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی اعمال سیاست‌های حمایتی به منظور افزایش عرضه جدید به بازار مسکن از یک سو و همچنین تقویت بنیه مالی خریداران مسکن را از سوی دیگر یکی از بهترین و موثرترین اشکال ساماندهی بازار مسکن اعلام کرد.